Universitatea Craiova a cucerit ”Cupa României” la fotbal și luptă și pentru a deveni campioana României!
PASE SCURTE, PASE LUNGI: O FINALĂ DE ȚINUT MINTE!
ARTICOL DE COLECȚIE, DE MIRCEA CANȚĂR, DIN ZIARUL CUVĂNTUL LIBERTĂȚII – CRAIOVA
Cele mai bune echipe ale actualei ediţii de campionat, Universitatea Cluj şi Universitatea Craiova, care peste două zile îşi vor disputa şi titlul de campioană a ţării, pe stadionul din Bănie, s-au confruntat miercuri seară 13 mai), într-o memorabilă finală a „Cupei României” la Sibiu, în faţa a 11.736 de spectatori. O finală cu prelungiri, suspans, lovituri de departajare de la 11 metri, efort generos de ambele părţi. O finală metodic pregătită tactic, ambii antrenori având convingerea că cine „loveşte” primul, pe parcursul celor 90 de minute, ia un avantaj psihic asupra adversarului.
La Sibiu cele două bune echipe, ambasadoare a două mari provincii româneşti, Oltenia şi Ardealul, cu statut similar de „moştenitoare” a apartenenţei la mediul academic, susţinute de puternice galerii (superbă galeria Craiovei) au oferit o finală bună ca spectacol fotbalistic. Prudenţa tactică a fost excesivă şi din acest motiv fazele de poartă n-au fost în exces, dar nici n-au lipsit. Craiova a stăpânit prima repriză cu autoritate, a avut cursivitate şi câteva momente interesante, clujenii s-au văzut mai bine în repriza secundă. Când Mikanovici (min. 65) în urma unei pase greşite a lui Screciu a şutat de la 18 metri în afara cadrului porţii, iar Anzor (min. 78) a expediat o torpilă respinsă de Gertmonas. A fost o finală frumoasă, de ţinut minte, şi prin deznodământul ei.
Craiova a atins miercuri seară un stadiu al fericirii desfrânate, graţie fotbalului. Eliberaţi de orice scepticism, dar şi optimism în exces, jucătorii craioveni au obţinut un succes fantastic, urmând să rămână la fel de serioşi şi de sobri, până în clipa triumfului deplin. A realiza eventul de care sunt atât de aproape este un vis.
Bravo Universitatea Craiova! La Sibiu, oamenii lui Coelho şi-au arătat valoarea, caracterul şi unitatea de grup. Craiova a fost în sărbătoare deplină zilele trecute. Nicuşor Bancu, căpitanul Craiovei, mi s-a părut un exemplu de perfecţiune regizorală, în tot ceea ce a întreprins în teren, iar portarul Laurenţiu Popescu… fantastic, fabulos, imperial. Bărbaţi adevăraţi ai Băniei! Mircea Canțăr

„Antrenorul portughez Filipe Coelho a condus Universitatea Craiova spre victoria în Cupa României, miercuri 13 mai, învingând Universitatea Cluj cu 6-5 la penalty-uri, după 120 de minute fără goluri. Pe Stadionul Municipal din Sibiu, scorul a rămas 0-0 pe tot parcursul celor 90 de minute, precum și în prelungiri, finala fiind decisă la penalty-uri, în care echipa portugheză s-a dovedit mai eficientă, transformând toate șuturile. Fostul antrenor secund al lui Paulo Bento, care și-a reînnoit contractul cu clubul din România în urmă cu aproximativ o lună, câștigă astfel primul său trofeu, în străinătate”, notează publicaţia portugheză O Jogo.
„E un sentiment plăcut. Toată lumea a lucrat foarte mult, toată lumea din cadrul clubului merita acest trofeu, toți suporterii. Am muncit mult, când ajungi într-o finală, una dintre echipe câștigă, cealaltă pierde. Cred că meritam să câștigăm, chiar și în timpul partidei. S-a ajuns la loviturile de departajare. De când am venit aici, fanii ne-au susținut mereu. Greșelile fac parte din viață. Munca noastră presupune greșeli. Cred că trebuie să ne aplecăm mai mult către lucrurile pozitive. Aici este un campionat foarte bun, o competiție foarte bună, jucători foarte buni, stadioane bune. Acesta este adevărul. E important că îmi văd jucătorii fericiți, împreună cu familiile lor. Sunt norocos să pot lucra cu acești băieți, sunt adevărați profesioniști, sunt mândru de ei. Rămânem cu picioarele pe pământ. Ne așteaptă un meci foarte dificil. Ne pregătim, nu va fi ușor deloc, dar vom încerca, vom da tot ce putem”, a declarat Filipe Coelho, după finala Cupei României.
