Bucurie, încântare și perseverență în atingerea obiectivelor propuse - Amprenta de Onesti

Bucurie, încântare și perseverență în atingerea obiectivelor propuse

Bucurie, încântare și perseverență în atingerea  obiectivelor propuse

 

 

Aflați în luptă cu un dușman nevăzut, în plină criză  provocată de  coronavirus, propunem cititorilor Amprentei de Onești, în zi frumoasă de sărbătoare, cu ramuri de salcie purtătoare de rod,  un subiect  care  ne  umple sufletul de mândrie: Colegiul Național ”Grigore Moisil” (director, prof. Maria Stanciu), a fost înștiințat  că Horia Măgureanu,  absolvent al acestei instituții  oneștene a învățământului preuniversitar, a fost premiat de către Colegiul  Somerville din Oxford. ”Avem deosebita plăcere de  a vă informa în legătură cu  acordarea  Premiului Mary Somerville de către  Comisia de Educație a colegiului nostru, lui Horia Măgureanu, care studiază  Matematică și Fizică  Teoretică. Această distincție  i-a fost acordată  lui Horia Măgureanu  în semn de recunoaștere a meritelor deosebite  și a rezultatelor excelente de la sfârșitul anului școlar. Suntem siguri că veți primi această veste  cu bucurie și încântare.  Colegiul Somerville  va fi întotdeaunas fericit  să admită candidați care au studiat la Colegiul Național Grigore Moisil din Onești și sperăm că  succesul înregistrat de Horia Măgureanu va reprezenta o încurajare  pentru potențialii candidați ai colegiului nostru”- se arată în  comunicarea trimisă de Colegiul  Somerville din Oxford. Aceasta a  adus o bucurie  deosebită în colectivul de cadre didactice și de elevi ai Colegiului Național ”Grigore Moisil”, prof. Maria Stanciu (director ) evidențiind faptul că  ”absolvenți ai colegiului se remarcă pe plan internațional prin rezultatele obținute”.  Este de notat că  premiul obținut de Horia Măgureanu  poartă numele unei cercetătoare, Mary Somerville (ce a trăit între anii 1780 – 1872), care a studiat foarte mult  matematica și astronomia, ea fiind nominalizată  prima membră a Royal Astronomical Society.

Horia Măgureanu –  un tânăr cunoscut în Onești și pentru faptul că … a organizat în această localitate prima competiție sportivă de înot! – este absolvent al Colegiului Național ”Grigore Moisil”, fiind  calificat ani în șir la olimpiadele naționale de fizică. Chiar și în anul finalizării studiilor  de la  acest colegiu oneștean, în 2015,  îndrumat de profesorul  Valentin Sorta, a participat la Olimpiada Națională de Fizică, unde a cucerit  medalia de argint decernată de Societatea Română de Fizică  și s-a calificat  în lotul extins al României pentru participarea la Olimpiada Internațională de Fizică. ”Horia Măgureanu este  un om extrem de serios în tot ceea ce face și  extrem de pasionat! El este foarte atent cu cei din jurul său, un bun om de echipă”, a declarat profesorul Valentin Sorta subliniind – cu deosebită admirație –  faptul că ” Horia, ce studiază și are preocupări în Teoria  string-urilor,  nu lasă în urmă lucruri pe care nu le-a înțeles”.

Despre  bucuria făcută cadrelor didactice de la Colegiul Național ”Grigore Moisil și prietenilor  săi  prin  distincția acordată de  Colegiul Somerville,  Horia Măgureanu ne-a mărturisit:”Nu mulți cunosc sistemul Universității din Oxford, care, pe lângă departamente (echivalentul facultăților la noi), cuprinde  și 39 de colegii. Acestea se administrează  independent, fiecare primind studenți  pentru mai multe facultăți.  Premiul despre care este vorba în scrisoarea trimisă liceului este  așa-numitul  <<Principal Prize>>, un premiu acordat de către directorul  Colegiului Somerville pentru studenții cu rezultate bune și în special pentru cei ce reușesc să obțină  calificativul  <<first class>>! De altfel, am reușit să obțin acest premiu în fiecare din cei patru ani de studiu (trei la licența  cu specializarea în Fizică și unul la master, cu specializarea de Fizică Matematică Teoretică), și, în plus, am avut al treilea rezultat (medie) la finalul anului de master.  Cred că  la Oxford  cel mai important lucru pe care l-am învățat în ultimii ani a fost să fiu independent, din orice punct de vedere – să încerc să nu depind de profesori, colegi sau alți factori, dar totuși să am o strânsă relație cu cei din jur. Spun asta pentru că universitatea s-a axat mult pe studiu individual, încercând în același timp să ne arate cât de utilă este și munca în echipă. M-am bucurat mult când cei dragi mie au reușit să ajungă prin împrejurimi și că am avut ocazia să le arat unde mi-am petrecut studenția. Am fost un fel de ghid turistic de mai multe ori deja, și, ușor-ușor, încep și eu să învăț  poveștile despre Harry Potter și personalități care au studiat aici”.

Un model de urmat

Cu cuvinte care  exprimă  o mare  admirație  pentru  tot ceea ce a realizat Horia Măgureanu (elev căruia i-a insuflat din clasele gimnaziale de la Școala Nr. 1 Onești  dragostea pentru fizică),   prof. Lenuța Basoc, (în prezent la  Colegiul Național ”Dimitrie Cantemir” din Onești)  ne-a mărturisit:” În luna iulie a anului 2019 am avut privilegiul de a participa la o festivitate educaţională organizată, în excelente condiţii, în renumitul centru universitar Oxford din Marea Britanie. Cu acest prilej s-a marcat absolvirea studiilor superioare pentru o nouă serie de studenţi printre care, menţionez cu mândrie dar nu cu surprindere, s-a numărat şi HORIA MĂGUREANU, un tănăr eminent, care s-a născut, a crescut şi a studiat (clasele I – XII) în Oneşti. Această nouă prezenţă a mea la Oxford (au existat şi altele) a fost rezultatul unui cumul de factori dintre care aş menţiona: generozitatea familiei Măgureanu şi ataşamentul autentic şi de durată al acesteia faţă de actul educaţional, calităţile multiple, intelectuale şi caracteriale, ale lui Horia, antecedentele existente pe  <<filiera >>  de învăţământ Oneşti – Oxford.  E dificil să descrii  <<atmosfera Oxford>>, dar, dincolo de emoţie, mândrie, satisfacţie profesională, aş vrea să prezint, succinct, câteva concluzii care s-au conturat pe parcursul vizitelor anterioare la Oxford (realizate tot la invitaţia unor foşti elevi din Oneşti) şi au fost validate în timp. Deci, în pofida unor opinii (nu ştiu cât de documentate / autorizate), avem, în Oneşti şi în România, tineri cu calităţi intelectuale de nivel foarte înalt, cu interes pentru cunoaştere şi performanţă, perseverenţi, inteligenţi, educaţi, cu simţul valorilor autentice, competitivi în orice instituţie de învăţământ din lume. Şi, ca unul dintre multe alte argumente în sprijinul acestei opinii, menţionez că déjà la Oxford, dar şi în alte centre universitare de prestigiu din Marea Britanie, s-a creat o adevărată comunitate de elevi români, inclusiv mulţi proveniţi din Oneşti.  Avem (încă!) un sistem de învăţământ performant, capabil de a identifica şi a pune în valoare calităţile tinerilor, cu nuanţările necesare între  <<învăţământul de masă>> şi înalta performanţă, fiecare dintre cele două categorii avându-şi locul şi rolul său în societatea actuală. Pentru ca un tânăr să-şi descopere calităţile, să capete încredere în forţele proprii, să-şi dobândească, treptat, autonomia şi să facă faţă cu succes provocărilor complexe ale lumii actuale este necesar ca şi mediul familial să îl înţeleagă, să îl sprijine şi să coopereze permanent şi obiectiv cu şcoala. Iar familia Măgureanu este un adevărat model în acest sens, conduita acestora m-a impresionat profund, atât pe parcursul cursurilor urmate de Horia la Oneşti, cât şi în timpul deplasării efectuate împreună  la Oxford. Trebuie remarcat modul în care sistemul educaţional de la Oxford şi, în general, cel britanic ştiu să pună în valoare personalitatea unui tânăr, să-l facă să-şi atingă maximul potenţialului său, să-l motiveze şi să-l susţină. Ar fi util ca şi învăţământul românesc să preia din străinătate, selectiv şi raţional, elemente pozitive şi care pot fi adaptate benefic în ţara noastră, pentru a spori eficienţa unui sistem educaţional performant (aşa cum am afirmat anterior şi nu mă dezic) dar care trebuie să se adapteze procesului tot mai accentuat de globalizare. Şi, la final dar nu în ultimul rând, exprim admiraţia şi respectul meu pentru un om de o mare valoare intelectuală şi cu un caracter minunat, HORIA MĂGUREANU, un băiat care reprezintă tineretul României şi face cinste ţării noastre şi oraşului natal, Oneşti. Fie ca mulţi alţii să-i calce pe urme!”

Menționăm că la Oxford  Horia Măgureanu a început în octombrie 2019 Doctoratul în Matematică (în grupul Fizică – Matematică). ”Voi fi aici  pentru următorii trei ani și jumătate, încerc să merg la conferințe în diverse țări, să cunosc și să colaborez cu alți studenți care lucrează în același domeniu”, ne-a declarat Horia Măgureanu, care are și un mesaj pentru  cei ce ”bat la porțile  absolvirii” a 12 clase având deschise  alte orizonturi de studiu:”Doritorii  trebuie să își găsească  un domeniu  ce  le aduce  satisfacție, în care ar fi dispuși  să lucreze ulterior. Astfel, ei trebuie să înceapă să muncească pentru  a-și atinge  obiectivele, fără a renunța!”      Ion Moraru

Distribuie articolul!