Un proiect inedit la Școala Gimnazială nr. 1 Negoiești

Un proiect inedit la Școala Gimnazială  nr. 1 Negoiești

Vacanța elevilor este aproape de sfârșit dar  după zilele pline de voie bună  rămân și amintirile acesteia, înainte de începerea  unui nou an școlar. Pentru elevii Școlii Gimnaziale nr. 1 Negoiești (comuna Ștefan cel Mare), o amintire  în care se regăsesc deopotrivă  atât profesorii cât și elevii este lăsată de desfășurarea Școlii de Vară  ”Lumea magică a copilăriei – Culoare… Fantezie… Imaginație”. Aceasta a avut loc  în perioada 24 – 29 iulie  2023  urmând  un   proiect din Strategia Națională de Acțiune Comunitară (SNAC), în cadrul căruia la  Școala Gimnazială Nr.1 Negoiești ˮ s-au desfășurat activități  deosebit de instructive.  În acest proiect Școala Gimnazială nr. 1 Negoiești  a avut ca parteneri   Inspectoratul  Școlar Județean Bacău, Centrul de Prevenire, Evaluare si Consiliere Antidrog Bacău, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Salubrizare  (ADIS) Bacău, Asociația Clubul Sportiv Capablanca Onești, Biblioteca Ion Susanu Ștefan cel Mare, Rotary Club Onești și Librăria Pompieri din  Onești. Alături de elevii școlii, activitățile au  fost coordonate de  următoarele  cadre didactice: director  a Școlii Gimnaziale nr. 1 Negoiești prof. Bitere Daniela. prof. înv. primar Boșcor Mihaela-Violeta, prof. înv. primar Alexandru Andreea,  prof. înv. primar Antohe Gabriela, prof. înv. primar David Alina-Sonia, prof. înv. preșcolar Stoica Greta, prof. înv. preșcolar Mocanu Viorica-Eliza și  prof. Vitalyos Ștefan. Invitații proiectului, parteneri  dar și coordonatori  la  aceste activități le-au fost din partea  A.D.I.S.  Bacău  d-na Oana Maria Ionica, Inspector de  Specialitate Comunicare și Relații Publice  cu Proiectul „Vrem să avem un viitor – Reciclăm”, iar din partea Agenției Naționale Antidrog (ANA) Bacău d-nii  comisar șef Gioacăș Ionel și Inspector de specialitate Nistor Liviu, care le-au vorbit despre cauzele consumului de droguri în rândul tinerilor  și despre traficul de persoane. Mare  pasionat al jocului de șah d-nul Tăbăcaru Gheorghe,  din partea Asociației Sportive  Capablanca Onești, le-a prezentat elevilor din secretele șahului, acest club purtând numele  legendarului  șahist  cubanez, José Raúl Capablanca, campion mondial între anii 1921 – 1927.

Elevii  au participat la diverse ateliere recreative din cadrul Proiectului S.N.A.C. ȘCOALA DE VARĂ ,, LUMEA  MAGICĂ  A  COPILĂRIEI   CULOARE… FANTEZIE… IMAGINAȚIE….ˮ,  între care  amintim: ,,ARMONIA CULORILORˮ, cu concursuri de pictură cum ar fi ,,Pictură prin fuzionare  Curcubeulˮ, desene pe asfalt; ,,GRĂDINA CU BASMEˮ – atelier de lectură în care elevii citesc / ascultă lecturi.– CRE-ART  concursuri de creativitate ,,Cel mai bun povestitorˮ; ,, Șoseta personajˮ; ,,MESAJUL MEU ANTIDROGˮ, unde au fost  prezentate  cauzele consumului de droguri în rândul tinerilor și cum pot face față elevii  presiunii anturajului, atunci când sunt puși în fața luării unei decizii, jocuri sportive, drumeții.

Alte activități deosebite au fost:,,CUM SĂ CREŞTEM SĂNĂTOŞIˮ-  cu  promovarea unui stil de viaţă sănătoasă în rândul copiilor, punând accent pe importanţa adoptării unui stil de viaţă sănătos (alimentaţie, igienă, mişcare), a comportamentelor sănătoase; ,,MICII DANSATORIˮ  cu dansuri pe ritmuri muzicale și cu momente aplicative în sală / în aer liber (paşi de bază, mişcări în sincron şi de euritmie / Dansuri populare / Vals lent / Mambo / Cha,cha,cha); PROIECTUL ”VREM SĂ AVEM UN VIITOR – RECICLĂMˮ , unde a fost evidențiată  importanța reciclării pentru un mediu mai curat și sănătos, regula celor 3 R.

O activitate  interesantă a fost  ,,ZIUA FUN – ZIUA SPORTIVĂˮ, ce le-a propus elevilor  exercițiul ”Să explorăm mintea omului!”  și au avut loc  jocuri de grup, activităţi în aer liber dar și o mică competiție de șah. Această competiție a fost coordonată de  profesorul  antrenor de șah Vitalyos Ștefan și  de  șahistul  Tăbăcaru Gheorghe,  din partea Asociației Sportive  Capablanca Onești, care  au mărturisit  despre  ”sportul minții”: ,,Şahul nu cunoaşte restricţii privind limita de vârstă, nu cunoaşte anotimp, pasiunea pentru  <<sportul rege>> nu cunoaşte limită. Sportul care dă suplețe minții, oferă, celor ce l-au pătruns adânc în conținut, satisfacții sufletești de ordine estetic comparabile cu cele resimțite în fața operelor de artă autentică. Răspândirea jocului de șah poate fi o indicație asupra stării culturale a unei națiuni. Şah-iştii n-au duşmani, ei au numai rivali care le strâng prieteneşte mâna înainte şi după partidă.ˮ

Alternativă   valoroasă  în  petrecerea  plăcută și  instructivă a  vacanței

Prof. Daniela Bitere, director al Școlii Gimnaziale nr. 1 Negoiești a declarat:,,Proiectul S.N.A.C. ȘCOALA DE VARĂ  << LUMEA  MAGICĂ  A  COPILĂRIEI   CULOARE…. FANTEZIE…. IMAGINAȚIE…>>  este un proiect care se înscrie în aria proiectelor personalizate de ajutor comunitar care s-au desfăşurat în şcoala noastră, la început acestea fiind idei separate, mai apoi constituindu-se ca parte a unui proiect permanent al acestei instituții. Ţinând cont de specificul local al comunităţii, care se regăseşte în profilul copilului şcolii noastre, bazându-ne pe entuziasmul curiozităţii caracteristic vârstei şcolarilor mici, luând în considerare propunerile şi aşteptările formulate de copii, am propus, prin acest proiect, activităţi care să-i ţină aproape de şcoală, să le ofere o alternativă valoroasă în petrecerea plăcută şi instructivă a vacanţei, nu doar pe parcursul timpului petrecut în cadrul proiectului ci, mai ales, pentru cel petrecut mai apoi acasă, cu grupul de prieteni, colegi, vecini, rude sau chiar individual.”

O  opinie  deosebită  asupra acestui proiect ne-a împărtășit prof. Boșcor Mihaela-Violeta, consilierul educativ a  celei mai mari școli din comuna  Ștefan cel Mare, care a menționat:,, Ineditul proiect  al  ȘCOLII  DE VARĂ  <<LUMEA  MAGICĂ  A  COPILĂRIEI   CULOARE… FANTEZIE… IMAGINAȚIE…>> se  dorește a fi, în primul rând, o modalitate de a oferi copiilor o alternativă  atractivă pentru petrecerea unei perioade din vacanţa de vară. Acesta este impactul pe termen scurt şi imediat. Colateral, acest proiect prevede şi impact pe termen lung: copiii învaţă jocuri instructiv-recreative la şcoală, jocuri pe care, mai apoi, le pot organiza singuri. Odată ce şi-au însuşit abilitatea de a se organiza singuri pentru un joc pe care îl cunosc, apare şi transferul asupra altor activităţi, fie jocuri aflate din altă parte, fie create de ei. Mai mult chiar, abilitatea de auto-organizare se transferă şi asupra altor tipuri de activităţi, de învăţare efectivă, de efectuare a unor sarcini practice, de lucru în echipă etc. De asemenea, programul are în vedere creşterea încrederii părinţilor în instituţia şcolară, o mai bună colaborare şi implicare a acestora în sprijinirea activităţilor curriculare şi extracurriculare, cunoscându-se importanţa părinţilor în desăvârşirea copiilor lor.”

Fiind  mereu  alături de  elevi, pe toată perioada proiectului, doamnele profesoare Antohe Gabriela, David Alina-Sonia și Alexandru Andreea  au subliniat  faptul că  ,,trebuie  accentuată esenţa proiectului – ajutorul, socializarea, prin adaptare la celălalt, prin respectarea regulilor de grup. Copiii învaţă să descopere împreună, să comunice, să se organizeze, să respecte reguli, să avanseze propuneri, să aibă încredere în sine şi, mai ales, să se bucure împreună”. În aceeași idee, doamnele profesoare pentru  învățământul preșcolar  Stoica Greta și Mocanu Viorica – Eliza  au evidențiat un lucru deosebit: ,,Experienţele de grup încheagă prietenii, dărâmă barierele prejudecăţilor, dau naştere la solidarităţi şi adaptări la situaţii sociale în miniatură. Prin acest proiect şcoala noastră va deveni un altfel de loc pentru o altfel de învăţare în această perioadă. Va fi o nouă experienţă din viaţa de şcolar. Şi va fi una plăcută!ˮ

Pentru buna desfășurare a Proiectului S.N.A.C. ȘCOALA DE VARĂ ,, LUMEA  MAGICĂ  A  COPILĂRIEI CULOARE… FANTEZIE.. IMAGINAȚIE…” ne-au fost alături oameni cu suflet mare, care ne-au sprijinit și ne-au ajutat în achiziționarea materialelor didactice, dar și în premierea tuturor copiilor care au participat la atelierele de vacanță, făcându-le o surpriză foarte mare. Multumim sponsorilor noștri oficiali: ROTARY CLUB ONEȘTI, ASOCIAȚIA CLUB SPORTIV CAPABLANCA, LIBRĂRIA POMPIERI ONEȘTI.        Articol  realizat de  colectivul  de cadre didactice de la Școala Gimnazială nr. 1 Negoiești, com. Ștefan cel Mare, jud. Bacău

Distribuie articolul!