Calea lui Moise

Calea lui Moise

Calea lui Moise  este o fâșie  de pământ  de 1,8 mile vizibilă  prin despărțirea mării în Brazilia. Fenomenul se întâmplă  de două – trei ori pe an, din martie până în iunie iar fâșia rămâne vizibilă  aproximativ o oră și poate  fi traversată.

Divizarea mării în Brazilia este considerată cel mai  ciudat fenomen natural din lume. Acest lucru se întâmplă în nordul Braziliei, pe plaja  din Bara Grande, situată la 3 km de micul oraș Maragogi (35 000 locuitori) și la 125 km nord de orașul Maceio, capitala statului Alagoas.  Marea se împarte ocazional în două jumătăți, din care una mai rece decât cealaltă, iar între ele există un drum terestru pe care trecătorii pot trece în siguranță.

Calea se numește ”Caminho do Moises” – ”Calea lui Moise”, în memoria profetului  care a împărțit marea cu toiagul său pentru a ieși din Egiptul faraonic.

 

COMENTARII … FĂRĂ    COMENTARII! 

 

Tot mâna lui Dumnezeu este! Frecvent ne arată puterea lui, deși noi tot necredincioși rămânem. Doamne, iartă-ne și ne miluiește!

 

Știința nu va reuși nici o dată să priceapă puterea lu Dumnezeu!

 

Natura face minuni, uneorii depășește intelectul Omului.

 

Interesant este  tot  ce se întâmplă pe această planetă, Pământ, pe care doar Pacea o m-ai poate apăra!

 

Chiar dacă unii  sunt mai elevați, mai învățați, mai șmecheri decât „alții”, învățați să fiți Oameni! Că de învățat, avem de învățat de la oricine și orice!

 

Nu Moise a despărțit marea, ci Dumnezeu! Doar cerul știe adevărul!

.

Dumnezeu este cel care face minuni și ne arata puterea  Lui!

 

Un astfel de fenomen, dar la scară mai mică, se petrece în Hurghada, Egipt, în zona Siva grand beach. Acolo  are loc  de două, trei ori pe zi!

 

Mulțumim  frumos Lui Dumnezeu pentru frumusețile naturii de care ne bucurăm foarte mult!

 

Este o minune dumnezeiască!Doamne ajută tuturor!

 

Dumnezeu ne arată,  numai să vrem să vedem ca există și să credem în el!

 

Dumnezeu ne tot arată minunile sale dar noi nu vedem ..Iartă-ne Doamne că  suntem  necredincioși!

 

Lumea e prea rea ca să mai poată vedea cu adevărat minunile lui Dumnezeu!

 

Adevărat si foarte emoționant, puterea lui Dumnezeu este mare, Doamne ajută tuturor!

 

Fără Dumnezeu suntem nimic pe acest pământ ! Doamne ajută și Dumnezeu să  ne  lumineze mințile!

 

Trebuie să fim mai buni și să credem în Dumnezeu!     (Din cele peste  800 de comentarii  de la postarea de pe internet  ”Calea  lui  Moise”)

 

 

 

Distribuie articolul!