Pentru că fiecare poveste începe cu emoții, spre sfârșitul anului trecut la Slănic Moldova a avut loc ”o întâlnire de destine”! Așa s-ar putea declara evenimentul prilejuit de lansarea volumului ”Slănic Moldova legende, povești și povestiri”, ce îl are ca autor pe publicistul Romulus Dan Busnea. Semnificativ e faptul că de lansarea noului volum s-au bucurat invitați de la Bacău (Adrian Jicu, Cornel Galben, Cornel Cepariu, Vilică Munteanu, Alexandru Dumitru, Mihaela Băbușanu, Selena Cristina, Angela Șipoș), Onești (prof. dr. Emilia Boghiu, prof. dr. Gabriela Gîrmacea), prof. Dan Sandu din Berzunți, de la Brusturoasa (doamna Liliana Atomulese) și din alte localități.
Evenimentul a avut loc la Sala – amfiteatru de la Hotelul ”Panoramic” și s-a bucurat de prezența autorității locale (a participat primarul orașului Slănic Moldova, Benone Moraru) , a reprezentantului autorității județene (Vasile Isvoranu, vicepreședintele Consiliului Județean Bacău), a primarului orașului Tg. Ocna – Cristian Ciubotaru și a numeroși oameni de cultură. Bogdan și Alina Șova, antreprenori în turism, ce dezvoltă mai multe proiecte în frumoasa stațiune de la poalele Nemirei, au participat la această lansare de carte din dublă ipostază, atât ca iubitori ai dezvoltării turistice a Slănicului cât și de cea de finanțatori ai apariției noului volum. ”Este o bucurie și o onoare că ne putem asocia cu un asemenea eveniment! Cartea <<Slănic Moldova legende, povești și povestiri>> este o declarație de dragoste pentru aceste meleaguri, o carte ce nu doar se citește ci și se simte”, a declarat Alina Șova, antreprenor în turism.

Povestea a fost spusă mai departe cu demnitate de Romulus Dan Busnea! El a a fost cel care, cu pasiune și rigoare, a adunat ”poveștile” Slănicului și cu acest prilej a adus familiei Șova un prinos de mulțumiri și recunoștință pentru editarea volumului, menționând că ”sunt primii antreprenori din zonă care au sponsorizat apariția noii cărți”. Volumul ”Slănic Moldova legende, povești și povestiri”, realizat de Romulus Dan Busnea, a apărut în condiții grafice deosebite la Editura ”Stef” din Iași.
Invitat la acest eveniment vicepreședintele Consiliului Județean Bacău, Vasile Izvoranu a dat asigurări că ”instituția Consiliul Județean a fost, este și va fi întotdeauna alături de ceea ce înseamnă dezvoltarea județului Bacău! Fiind vorba despre oameni, despre timp și identitate, Slănicul Moldovei este un loc al întâlnirilor dintre istorie, natură și cultură”. El a mai menționat un lucru deosebit:” Acolo unde există dialog despre cultură, există și viitor iar stațiunile Târgu Ocna și Slănic Moldova, cu antreprenorii din zonă pot deveni piloni reali de dezvoltare în turism!” O dată cu această abordare turistică a zonei vicepreședintele Consiliului Județean Bacău, Vasile Isvoranu a apreciat faptul că Romulus Dan Busnea, de la Serviciul Public Județean pentru Promovarea Turismului și Coordonarea Activității de Salvamont, a participat în toamna anului trecut la Botoșani la Gala de Turism ”Descoperă Regiunea Nord – Est”, unde a prezentat o comunicare concludentă despre turismul din zona noastră.
Om al meleagurilor slănicene Romil Botezatu, Șef al Serviciului Public Județean pentru Promovarea Turismului și Coordonarea Activității de Salvamont Bacău, a vorbit despre roadele turismului băcăuan. El a amintit că”orașul Târgu Ocna a reușit ca să omologheze 4 traseee turistice iar din anul 2013 <<bulgărele de aur>>, care este Pârtia Nemir,a a dezvoltat economia circulară în zonă”.
Primarul frumoasei stațiuni supranumită ”Perla Moldovei”, Benone Moraru a declarat:”Dezvoltarea stațiunii Slănic Moldova nu poate fi decât rezultatul unui efort comun și trebuie să ridicăm standardul, Credem că viitorul Slănicului se construiește prin parteneriate. Emblema Cazinoului Regal este sugestivă și ne dorim să fie readus la viață acest important obiectiv turistic. Apreciem că familia Alina și Bogdan Șova, pe lângă locațiile ce au un aport deosebit la bugetul local, acordă timp și resurse și pentru a organiza evenimente culturale, considerând că succes nu înseamnă doar a construi!”
Cum Slănicul Moldovei crează cu Târgu Ocna o puternică ”punte a turismului” în această zonă a județului Bacău, a fost prezent și primarul orașului Tg. Ocna, Cristian Ciubotaru, care a avut un cuvânt cum am dori să auzim mai des de la politicieni! ”Trăim prin două lumi, una reală și alta virtuală, dependentă de energie… Cuvântul scris rămâne! Orașele sunt forme de viață, cu emoții, cu multe trăiri, cu infrastructură pe care trebuie să o îmbunătățim! Primii nemulțumiți cred că noi suntem și ne punem întrebarea: <<dacă eu nu am reușit ca primar, poate cineva?>> Târgu Ocna e o soră a Slănicului! Bunul Dumnezeu a hotărât să lase aici bogățiile – sare, ape minerale! Doar împreună putem face ceva! Armonia este în noi! Să avem doar pacea în suflet!”, a afirmat primarul târg-ocnean.
”La capătul celălalt” al acestui moment s-a aflat… neinspirat, o ”ghicitoare”! Publicul a fost invitat să recunoască o interpretare a unei foarte cunoscute melodii (”Pe lângă plopii fără soț”), care s-a dovedit a fi realizată cu inteligența artificială! Și a urmat și răbufnirea criticului literar băcăuan Adrian Jicu:”Eu nu vreau să vină ziua când roboții vor avea sentimente! Sper să nu apuc când vor cânta numai roboții și vor face și armament!”
Om cu aleasă vocație pentru astfel de evenimente Adrian Jicu a prezentat volumul ”Slănic Moldova legende, povești și povestiri” pornind de la un cuplet care se cânta acum 130 – 140 de ani – ”De vrei să scapi de osteneală / Du-te, du-te la Slănic!”. Amintind de ”atmosfera asigurată de Fanfara Militară, cu trezire la oră fixă”, lectorul universitar Adrian Jicu a menționat faptul că ”primul memorialist al Bacăului, Costache Radu, a scris mai multe texte despre stațiunea Slănic Moldova, pe modelul scrierilor lui Vasile Alecsandri. <<Băile de la Slănic>> este un astfel de text, personajele sale (Flecărescu, Scrânciobescu, Sofia Slăbescu), apucând vremuri boeme și romanțate!”
Punându-și întrebarea ”ce e cu adevărat relevant pentru o comunitate?”, Adrian Jicu a răspuns;”Slănicul are ce puține stațiuni din România au – primul ziar care apare într-o stațiune! Cât de sărac ar fi fost Slănicul fără acest ziar!” Răsfoind noul volum și făcând o analogie cu alte cărți dar și cu timpurile pe care le traversăm a fost remarcat faptul:”este bine că existîă oameni importanți care când fac bani se gândesc să întoarcă ceva și pentru societate, sprijinind inițiative deosebite. Acum, în cartea la care ne referim, nu este vorba de adevărul istoric ci de <<povești care vinde!>> Reactualizând poveștile Slănicului poți să dai de locuri unde s-au întâmplat lucruri deosebite! Slănicul Moldovei era o destinație <<de top>> și pentru că aici era Cazinoul – <<locomotiva>> ce poate aduce mulți turiști. Ce avea Slănicul în plus față de Valea Prahovei a sesizat Miereanu, care a realizat ziarul <<Curierul Slănicului Moldova>> ! Rare sunt stațiunile balneare, cu <<cuib tihnic>> de repaus… Slănicul avea atmosferă, viață, în Slănic e frumos, se trăiește! Vedeți cum se repetă istoria? În alte forme! Miereanu era ca un promoter de azi… Componenta culturii nu produce rezultate imediate! Sunt convins că reabilitarea Cazinoului va stimula întreg județul Bacău! Avem șansa ca Slănicul să aibă o temelie!” În finalul prezentării noului volum lectorul universitar Adrian Jicu a menționat:”Îl felicit pe Romulus Dan Busnea că nu se lasă și reușește să aducă memoria locului în contemporaneitate!”
”Când poveștile se leagă ușor!”
Subliniem că în centrul evenimentului petrecut la Sala Panoramic, pe lângă invitații menționați, s-a aflat și ”primul povestitor” al acestui interesant proiect anual – Colocviul de la Slănic Moldova, scriitorul Dan Sandu. El a făcut aprecierea că ”Romulus Dan Busnea (RDB) este un ziarist <<pur – sânge>>, cu entuziasmul celui ce descoperă un eveniment și-l transmite repede comunității!”
Metre Dan Sandu ”încotoșmănat” cu multe reviste și ziare ce au apărut în ultimii 50 de ani, ne-a bucurat ”cu o voroavă de boier al spiritului” și cu ”argumente și fundamente” ne-a vorbit de scriitorul, profesorul universitar și criticul literar Valeriu Filimon. Acesta s-a născut pe Valea Slănicului și ”este o legendă, nu o poveste”, cum a remarcat Dan Sandu, care a prezentat în scurt și biografia mentorului Valeriu Filimon. ”S-a născut în 1931 la Cerdac, în familia preotului Clement Filimon, care a sfințit biserica ortodoxă din Slănic. Străbunicii după tată au fost învăţători iar străbunicul după bunica sa a fost căpitanul Pandele Iancu, şeful Gărzii lui A. I. Cuza. Studiile liceale Valeriu Filimon le-a început la Chișinău și le-a continuat la Timișoara și la București, unde a urmat și Școala de literatură, fiind absolvent al primei promoții. A avut colegi de seminar pe Dumitru Micu, Dionisie Şincan, Alexandru Oprea, Aurel Rău, Nicuţă Tănase, Florian Saioc, Aurel Covaci, Ilie Purcaru, Traian Filip şi Alexandru Andriţoiu – coleg de bancă.. Între 1952 – 1957, a urmat şi absolvit Facultatea de Filologie a Universității București, unde a avut colegi de promoție pe Nichita Stănescu, Florenţa Albu, Doina Ciurea, Călin Căliman, Nicolae Ciobanu, Matei Călinescu, Eugen Simion. Profesorului H. Sanielevici îi datorează Valeriu Filimon frecventarea Cenaclului <<Theodor Neculuţă>> din București”.
După cum a mărturisit scriitorul Dan Sandu, tot la București l-a cunoscut pe Valeriu Filimon, ”în 1976, la Cenaclul <<Relief românesc>>… După ce a fost admis cu greu la examenele doctorale, a luptat cu absurdul existenței… Ce-o fi fost, cum o fi fost, eu am plecat de la București la Berzunți, unde tatăl meu a lucrat 17 ani ca învățător… Am purtat o amplă corespondență cu Valeriu Filimon (dețin 86 de scrisori!) În ziua de 28 iulie 2004 ne-a părăsit…”

După un interludiu muzical susținut de târg-ocneanul Mihai Teleagă, cu o melodie (”Să ne iubim!”), ”de acum 30 de ani” din Tezaurul folk al României, a luat cuvântul ziaristul Cornel Cepariu, președintele Filialei Bacău a Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România (UZPR), care a declarat:”Mă bucur că oameni tineri – familia Șova- țin tonusul stațiunii Slănic Moldova. Romulus Dan Busnea este un om care are în familie cronica acestor meleaguri, tatăl său fiind un om apreciat în Slănic (medic). În anul 2018 Romulus Dan Busnea a primit Premiul Național UZPR, în această uniune de creație fiind 5000 de membri. Romulus Dan Busnea este un ziarist de mare profunzime!”
Au fost și mai multe momente artistice (muzică folk cu Constantin Chirilă), unul fiind susținut de interpreta Lavinia Tudureanu, de doar 10 ani, care ne-a arătat că emoția unui artist se simte cel mai bine când e lăsat să prezinte florilegii sincere, calde și frumoase1 De asemenea, ”s-au învrednicit” să ne bucure cu deosebite clipe de încântare artistică un grup de copii de la Centrul pentru Servicii Sociale de la Cireșoaia, unde desfășoară o bogată activitate de voluntariat poeta Ionica Bandrabur, organizatoare a unor manifestări culturale de mare impact în spațiul cultural românesc.
Și a mai fost un moment deosebit pentru RDB, prezentarea unui poem pe care i l-a închinat scriitorul Alerxandru Dumitru, dar surpriza cea mare s-a constituit a fi Procesul verbal încheiat de cronicarul Ioan Moisă, de la Grupul de Literatură și Artă ”Metafore comăneștene”. Deși a promis că va scrie ”cu mănuși” despre acest eveniment, cu ”umor și finețe” Ioan Moisă a concluzionat:”Este lăudabilă și cartea și autorul și urbea! Dă ce-i al Cezarului!”

Ultimul cuvânt l-a avut doamna Alina Șova, care a menționat:”Pentru noi acest eveniment a fost mai mult decât o lansare de carte! Slănic Moldova nu este doar o locație balneară, este un loc al poveștilor care se leagă ușor! Iar Cazinoul Regal ne dorim să-l readucem la viață, cu aceeași încredere în viitor!” Ion Moraru
