Pentru oneștenii iubitori de cultură găsim potrivit a face cunoscută mulțumirea unui artist plastic și fotograf, băcăuanul Mihmea Baran, care ne-a bucurat cu o splendidă expoziție, vernisajul fiind urmat și de un frumos recital de pian la Biblioteca Municipală ”Radu Rosetti” din Onești. Acest eveniment a avut loc la sfârșitul lunii aprilie iar pe pagina unei rețele de socializare Mihnea Baran a notat:”În Onești — orașul în care s-a născut marea gimnastă Nadia Comăneci, o personalitate marcantă a României — am avut bucuria de a participa și de a expune în cadrul Expoziției de grafică și pictură <<<Povestea pianistei>>. La galeria Bibliotecii Municipale <<Radu Rosetti>> din Onești a fost un eveniment special, încărcat de emoție, artă și sensibilitate, în care fiecare lucrare a spus o poveste — o poveste despre muzică, despre trăire și despre frumusețea exprimată prin gest, lumină și detaliu. <<Povestea pianistei>> nu a fost doar o expoziție, ci o invitație într-un univers în care imaginea și sunetul se întâlnesc și se completează armonios. Mulțumesc doamnei Diana Manea și echipei Bibliotecii Municipale <<Radu Rosetti>> pentru primirea caldă și pentru sprijinul oferit în organizarea acestui eveniment. Mulțumesc criticului de artă Iulian Bucur pentru prezență și pentru cuvintele frumoase, precum și pentru modul în care a surprins și a redat povestea acestei expoziții”.

Asemeni unui ”fachir” ce ridică energia momentelor vizuale de mare profunzime, criticul de artă Iulian Bucur, cu papion la gât, a îndemnat publicul să vadă această expoziție ”în cheie de mai multe naturi statice! Dar să aveți o singură privire! Așa cum privește un fotograf o partitură… Lait – motiv ar fi o pasăre cu ciocul lung, al cărui freamăt se transformă într-o poezie!” Iulian Bucur, a cărui prezență la evenimentele culturale ce au loc sub cupola bibliotecii oneștene este un mare câștig pentru această instituție, ne-a cucerit iarăși cu vorbele sale plăcute:”Găsiți-vă locurile potrivite privind această expoziție mai de aproape ori mai de departe și totul se transformă într-o poveste… Despre o pianistă, un fel de a deschide inima, când mâinile acesteia ating claviatura, clapele albe și clapele negre…Să găsiți locul just al privirii și să plecați cu toată această rapsodie, s-o puneți în suflet! Dacă există un lucru deosebit de sublim, cu adevărat magnifică este sinceritatea creației lui Mihnea Baran!Gustați această sinceritate din povestea unei pianiste!”
Oare nu este mai mult decât magică la vernisajul expoziției, prezența unui pahar cu vin roze, care a minunat toate privirile din locul din care acesta își arunca în toate ungherele culoarea sa?
Mihnea Baran a mulțumit și Luciei Pădurariu, de la Asociația „Simfonia Florilor” și „Rendez-Vous cu flori”, atelier de creație by Lucia Pădurariu, pentru minunatele creații florale care au completat atmosfera expoziției într-un mod atât de elegant, elevelor Alexandra-Maria Șendrea (clasa a IX-a) și Maria-Cristina Șendrea (clasa a XI-a), de la Colegiul Național de Artă „George Apostu” Bacău, precum și profesoarei Narcisa-Elena Șendrea, ”pentru recitalul de pian — un moment sensibil, cu note și armonii liniștitoare, care a dat viață întregului concept și modelului Bianca Băbașa pentru expresivitate și implicare în redarea acestei povești vizuale.”

Doamna Lucia Pădurariu și-a exprimat bucuria că a putut să completeze cu aranjamente florale acest eveniment, ”Mihnea Baran fiind în primul rând prieten și un artist complet!”
Vraja acestei expoziții a rămas la fel de puternică și atunci când, prezent pentru a treia oară în municipiul Onești, Mircea Baran a mărturisit ”sper că v-am oferit o experiență artistică deosebită — o expoziție în care mâinile par să cânte la claviatură, iar imaginile surprind povestea unei pianiste trăite zi de zi!” Ion Moraru
